Dartsmas

Dartsmas
William Hill World Darts Championship Draw | PDC

2022 William Hill PDC World Darts Championship
Schedule of Play
Wednesday December 15 (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Ritchie Edhouse 3-2 Peter Hudson (R1)
Ricky Evans 3-0 Nitin Kumar (R1)
Adrian Lewis 3-1 Matt Campbell (R1)
Gerwyn Price 3-1 Ritchie Edhouse (R2)

Thursday December 16
Afternoon Session (1230 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Steve Lennon 3-1 Madars Razma (R1)
Scott Mitchell 0-3 Chris Landman (R1)
Chas Barstow 3-1 John Norman Jnr (R1)
Daryl Gurney 3-1 Ricky Evans (R2)

Evening Session (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

William O’Connor 3-2 Danny Lauby (R1)
Ryan Meikle 3-0 Fabian Schmutzler (R1)
Ron Meulenkamp 3-0 Lisa Ashton (R1)
Gary Anderson 3-1 Adrian Lewis (R2)

Friday December 17
Afternoon Session (1230 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Ryan Joyce 3-2 Roman Benecky (R1)
Keane Barry 3-2 Royden Lam (R1)
Jermaine Wattimena 0-3 Boris Koltsov (R1)
Krzysztof Ratajski 1-3 Steve Lennon (R2)

Evening Session (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Joe Murnan 3-2 Paul Lim (R1)
William Borland 3-2 Bradley Brooks (R1)
Ross Smith 3-0 Jeff Smith (R1)
Peter Wright 3-0 Ryan Meikle (R2)

Saturday December 18
Afternoon Session (1230 GMT)

3x First Round, 1x Second Round
Jamie Hughes 1-3 Raymond Smith (R1)
Callan Rydz 3-0 Yuki Yamada (R1)
Darius Labanauskas 1-3 Mike De Decker (R1)
Ian White 3-1 Chris Landman (R2)

Evening Session (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Adam Hunt 3-0 Boris Krcmar (R1)
Ted Evetts 1-3 Jim Williams (R1)
Rowby-John Rodriguez 3-0 Nick Kenny (R1)
Michael van Gerwen 3-1 Chas Barstow (R2)

Sunday December 19
Afternoon Session (1230 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Maik Kuivenhoven 3-1 Ky Smith (R1)
Jason Heaver 3-1 Gordon Mathers (R1)
Alan Soutar 3-2 Diogo Portela (R1)
Stephen Bunting 2-3 Ross Smith (R2)

Evening Session (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
Martijn Kleermaker 3-1 John Michael (R1)
Florian Hempel 3-0 Martin Schindler (R1)
Steve Beaton 3-2 Fallon Sherrock (R1)
Jonny Clayton 3-2 Keane Barry (R2)

Monday December 20 (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
Luke Woodhouse 3-1 James Wilson (R1)
Rusty-Jake Rodriguez 3-1 Ben Robb (R1)
Raymond van Barneveld 3-0 Lourence Ilagan (R1)
James Wade 3-1 Maik Kuivenhoven (R2)

Tuesday December 21
Afternoon Session (1230 GMT)

2x First Round, 2x Second Round
Lewy Williams 3-0 Toyokazu Shibata (R1)
Jason Lowe 3-0 Daniel Larsson (R1)
Mervyn King 3-2 Ryan Joyce (R2)
Dave Chisnall 3-0 Mike De Decker (R2)

Evening Session (1900 GMT)
4x Second Round

Vincent van der Voort 3-0 Adam Hunt (R2)
Michael Smith 3-0 Ron Meulenkamp (R2)
Dimitri Van den Bergh 1-3 Florian Hempel (R2)
Devon Petersen 0-3 Raymond Smith (R2)

Wednesday December 22
Afternoon Session (1230 GMT)
4x Second Round

Ryan Searle 3-0 William Borland (R2)
Glen Durrant 0-3 William O’Connor (R2)
Luke Humphries 3-0 Rowby-John Rodriguez (R2)
Joe Cullen 3-2 Jim Williams (R2)

Evening Session (1900 GMT)
4x Second Round

Nathan Aspinall 3-2 Joe Murnan (R2)
Dirk van Duijvenbode 3-2 Boris Koltsov (R2)
Kim Huybrechts 3-1 Steve Beaton (R2)
Simon Whitlock 1-3 Martijn Kleermaker (R2)

Thursday December 23
Afternoon Session (1230 GMT)
4x Second Round

Damon Heta 3-1 Luke Woodhouse (R2)
Brendan Dolan 0-3 Callan Rydz (R2)
Mensur Suljovic 2-3 Alan Soutar (R2)
Jose de Sousa 3-2 Jason Lowe (R2)

Evening Session (1900 GMT)
4x Second Round

Danny Noppert 3-1 Jason Heaver (R2)
Gabriel Clemens 3-0 Lewis Williams (R2)
Rob Cross 3-1 Raymond van Barneveld (R2)
Chris Dobey 3-2 Rusty-Jake Rodriguez (R2)

Monday December 27
Afternoon Session (1230 GMT)
3x Third Round

Ross Smith 3-4 Dirk van Duijvenbode (R3)
Michael Smith 4-2 Willie O’Connor (R3)
Florian Hempel 1-4 Raymond Smith (R3)

Evening Session (1900 GMT)
3x Third Round

James Wade w/o Vincent van der Voort (R3)
Gerwyn Price 4-3 Kim Huybrechts (R3)
Jonny Clayton 4-0 Gabriel Clemens (R3)

Tuesday December 28
Afternoon Session (1230 GMT)
3x Third Round

Steve Lennon 0-4 Mervyn King (R3)
Ryan Searle 4-2 Danny Noppert (R3)
Joe Cullen 3-4 Martijn Kleermaker (R3)

Evening Session (1900 GMT)
3x Third Round

Rob Cross 4-3 Daryl Gurney (R3)
Peter Wright 4-2 Damon Heta (R3)
Michael van Gerwen w/d Chris Dobey (R3)

Wednesday December 29
Afternoon Session (1230 GMT)
3x Third Round

Jose De Sousa 3-4 Alan Soutar (R3)
Dave Chisnall w/d Luke Humphries (R3)
Nathan Aspinall 0-4 Callan Rydz (R3)

Evening Session (1900 GMT)
1x Third Round, 2x Fourth Round

Gary Anderson 4-3 Ian White (R3)
Gerwyn Price 4-1 Dirk van Duijvenbode (R4)
Jonny Clayton 3-4 Michael Smith (R4)

Thursday December 30
Afternoon Session (1230 GMT)
3x Fourth Round

Raymond Smith 3-4 Mervyn King (R4)
Alan Soutar 1-4 Callan Rydz (R4)
Chris Dobey 3-4 Luke Humphries (R4)

Evening Session (1900 GMT)
3x Fourth Round

James Wade 4-0 Martijn Kleermaker (R4)
Gary Anderson 4-3 Rob Cross (R4)
Peter Wright 4-1 Ryan Searle (R4)

Saturday January 1
Afternoon Session (1230 GMT)
2x Quarter-Finals

James Wade 5-0 Mervyn King (QF)
Luke Humphries 2-5 Gary Anderson (QF)

Evening Session (1930 GMT)
2x Quarter-Finals

Peter Wright 5-4 Callan Rydz (QF)
Gerwyn Price 4-5 Michael Smith (QF)

Sunday January 2 (1930 GMT)
2x Semi-Finals

Michael Smith 6-3 James Wade (SF)
Peter Wright 6-4 Gary Anderson (SF)

Monday January 3 (2000 GMT)
Final

Michael Smith 5-7 Peter Wright (F)

%d bloggers like this: