The first ever Bang Average League is under way, as 20 players bid to become the inaugural Bang Average League champion!

The new league, which is being run by the Inside The WDF and Weekly Dartscast podcasts, is open to players who consistently average between 40 and 55, and has been created for players of a similar ability to have competitive matches against each other.

The 20 player line up has been randomly split into two 10-player groups, Group A and Group B, and league fixtures are played over the best of six legs, with a 3-3 draw possible.

The top four players in each group, following everyone completing their nine league fixtures, will qualify for the finals, which will be a straight knockout to decide the first ever Bang Average League champion.

Group A
Matthew Kiernan
Andrew Sinclair
Ryan Nassau
Tom Rouse
Shane Wilkinson
Kyle Brown
Barry Thomas
Paul Butler
Barney
Tony Moss

Group B
Zach Ward
Lewis Loxton
Mike Yates
Craig Gardner
Alex Moss
Andy Woods
Hayden Johnson
Dan Cain
Andy Francis
Michael Kimber

Fixtures

Round 1 – fixtures to be played Monday 18 – Wednesday 20 May)
Group A
Paul Butler (49.87) 4-2 Andrew Sinclair (48.77)
Tom Rouse (36.64) 4-2 Matthew Kiernan (34.59)
Barry Thomas (47.26) 0-4 Barney (54.65)
Shane Wilkinson (43.47) 3-3 Kyle Brown (42.78)
Tony Moss (39.20) 0-4 Ryan Nassau (41.46)

Group B
Mike Yates (58.86) 4-2 Lewis Loxton (60.06)
Michael Kimber (60.25) 3-3 Zach Ward (59.69)
Alex Moss (39.14) 2-4 Andy Francis (42.23)
Dan Cain (47.71) 4-1 Craig Gardner (46.44)
Hayden Johnson (47.34) 4-0 Andy Woods (38.24)

Round 2 – fixtures to be played Thursday 21 – Sunday 24 May)
Group A
Matthew Kiernan (37.58) 4-0 Paul Butler (36.77)
Barney (66.85) 4-2 Andrew Sinclair (63.19)
Kyle Brown (44.00) 1-4 Tom Rouse (49.41)
Ryan Nassau (42.59) 3-3 Barry Thomas (43.37)
Tony Moss (37.18) 1-4 Shane Wilkinson (40.49)

Group B
Zach Ward (51.40) 3-3 Mike Yates (48.43)
Andy Francis (50.72) 1-4 Lewis Loxton (54.68)
Craig Gardner (42.54) 0-4 Michael Kimber (48.88)
Andy Woods(49.69) 4-0 Alex Moss (45.97)
Hayden Johnson (50.35) 0-4 Dan Cain (57.81)

Round 3 – fixtures to be played Monday 25 – Wednesday 27 May)
Group A
Paul Butler v Barney
Matthew Kiernan (42.76) 2-4 Kyle Brown (42.71)
Andrew Sinclair (43.91) 4-1 Ryan Nassau (42.41)
Tom Rouse (43.25) 4-0 Tony Moss (36.91)
Barry Thomas (54.84) 3-3 Shane Wilkinson (54.57)

Pos P W D L LF LA LD Pts
1 Tom Rouse 3 3 0 0 12 3 9 6
2 Barney 2 2 0 0 8 2 6 4
3 Shane Wilkinson 3 1 2 0 10 7 3 4
4 Ryan Nassau 3 1 1 1 8 7 1 3
5 Kyle Brown 3 1 1 1 8 9 -1 3
6 Matthew Kiernan 3 1 0 2 8 8 0 2
7 Andrew Sinclair 3 1 0 2 8 9 -1 2
8 Paul Butler 2 1 0 1 4 6 -2 2
9 Barry Thomas 3 0 2 1 6 10 -4 2
10 Tony Moss 3 0 0 3 1 12 -11 0

Group B
Mike Yates (48.94) 3-3 Andy Francis (50.52)
Zach Ward (57.26) 4-0 Craig Gardner (49.85)
Lewis Loxton (53.84) 1-4 Andy Woods (55.37)
Michael Kimber (60.37) 3-3 Hayden Johnson (55.58)
Alex Moss (40.22) 0-4 Dan Cain (52.74)

Pos P W D L LF LA LD Pts
1 Dan Cain 3 3 0 0 12 1 11 6
2 Michael Kimber 3 1 2 0 10 6 4 4
3 Zach Ward 3 1 2 0 10 6 4 4
4 Andy Woods 3 2 0 1 8 5 3 4
5 Mike Yates 3 1 2 0 10 8 2 4
6 Hayden Johnson 3 1 1 1 7 7 0 3
7 Andy Francis 3 1 1 1 8 9 -1 3
8 Lewis Loxton 3 1 0 2 7 9 -2 2
9 Alex Moss 3 0 0 3 2 12 -10 0
10 Craig Gardner 3 0 0 3 1 12 -11 0

Round 4 – fixtures to be played Thursday 28 – Sunday 31 May)
Group A
Kyle Brown v Paul Butler
Ryan Nassau v Barney
Tony Moss v Matthew Kiernan
Shane Wilkinson v Andrew Sinclair
Barry Thomas v Tom Rouse

Group B
Craig Gardner v Mike Yates
Andy Woods v Andy Francis
Hayden Johnson v Zach Ward
Dan Cain v Lewis Loxton
Alex Moss v Michael Kimber

Round 5 – fixtures to be played Monday 1 – Wednesday 3 June)
Group A
Paul Butler v Ryan Nassau
Kyle Brown v Tony Moss
Barney v Shane Wilkinson
Matthew Kiernan v Barry Thomas
Andrew Sinclair v Tom Rouse

Group B
Mike Yates v Andy Woods
Craig Gardner v Hayden Johnson
Andy Francis v Dan Cain
Zach Ward v Alex Moss
Lewis Loxton v Michael Kimber

Round 6 – fixtures to be played Thursday 4 – Sunday 7 June)
Group A
Tony Moss v Paul Butler
Shane Wilkinson v Ryan Nassau
Barry Thomas v Kyle Brown
Tom Rouse v Barney
Andrew Sinclair v Matthew Kiernan

Group B
Hayden Johnson v Mike Yates
Dan Cain v Andy Woods
Alex Moss v Craig Gardner
Michael Kimber v Andy Francis
Lewis Loxton v Zach Ward

Round 7 – fixtures to be played Monday 8 – Wednesday 10 June)
Group A
Paul Butler v Shane Wilkinson
Tony Moss v Barry Thomas
Ryan Nassau v Tom Rouse
Kyle Brown v Andrew Sinclair
Barney v Matthew Kiernan

Group B
Mike Yates v Dan Cain
Hayden Johnson v Alex Moss
Andy Woods v Michael Kimber
Craig Gardner v Lewis Loxton
Andy Francis v Zach Ward

Round 8 – fixtures to be played Thursday 11 – Sunday 14 June)
Group A
Barry Thomas v Paul Butler
Tom Rouse v Shane Wilkinson
Andrew Sinclair v Tony Moss
Matthew Kiernan v Ryan Nassau
Barney v Kyle Brown

Group B
Alex Moss v Mike Yates
Michael Kimber v Dan Cain
Lewis Loxton v Hayden Johnson
Zach Ward v Andy Woods
Andy Francis v Craig Gardner

Round 9 – fixtures to be played Monday 15 – Wednesday 17 June)
Group A
Paul Butler v Tom Rouse
Barry Thomas v Andrew Sinclair
Shane Wilkinson v Matthew Kiernan
Tony Moss v Barney
Ryan Nassau v Kyle Brown

Group B
Mike Yates v Michael Kimber
Alex Moss v Lewis Loxton
Dan Cain v Zach Ward
Hayden Johnson v Andy Francis
Andy Woods v Craig Gardner